Doskonalenie kompetencji zarządzania - aspekty kulturowe i psychologiczne

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 77,00 zł 77.00
Cena w innych sklepach: 77,00 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Zmieniająca się rzeczywistość otoczenia determinuje konieczność podejmowania adekwatnych zmian w organizacjach działających na współczesnym globalnym rynku. Istotnym, a wręcz niezbędnym składnikiem odpowiedniej polityki firm jest człowiek, który byłby w stanie sprostać wynikającym zadaniom. Odpowiedni i racjonalny sposób doboru odpowiedniego menadżera jest w stanie zminimalizować ryzyko występujące w procesie zarządzania firmą. To jego kompetencje mogą warunkować pozycję przedsiębiorstwa, jaką będzie ono osiągać na konkurencyjnym rynku oraz w oczach konsumentów wewnętrznych, a przede wszystkim zewnętrznych. Permanentne doskonalenie wybranych strategii kierowania warunkuje konieczność ciągłego doskonalenie swojej wiedzy. Dzisiejszy zarządzający oscyluje między byciem przywódcą a bycie menadżerem. Obie te role dualistycznie  się przenikają w sposób ciągły z różną siłą.  Szczeble rozwoju menadżera prowadzą od menadżera przez przywództwo transakcyjne i transformacyjne do menadżera coacha. Najwyższą formą w procesie zarządzania jest menadżer inspirujący, którego styl działania i oddziaływania na otoczenie wynika z potrzeb każdego uczestnika procesu. Spektrum narzędzi oraz użycie odpowiednich predyspozycji menadżerskich to gwarant sukcesu każdej organizacji działającej w dzisiejszych czasach. 

W pierwszej części książki przedstawiona została m.in. sylwetka i rola menadżera, a także zespół cech osobowościowych i psychofizycznych koniecznych dla sukcesu zawodowego współczesnych menedżerów. Ponadto przedstawiono niektóre składniki psychologii tłumu i zarządzania nim w kontekście kształtowania czynnika społecznego jakim niewątpliwie jest każdy pracownik.  Następnie analizie poddane zostały zagadnienie przywództwa pod względem umiejętności  korzystania ze zróżnicowanych postaci władzy, jak i różnica pomiędzy procesem zarządzania a przywództwa. Zaprezentowano również wachlarz kompetencji jakimi powinien charakteryzować się menadżer wraz z predyspozycjami psychospołecznymi. Natomiast w zakończeniu tej części zaprezentowano rozwijającą się i rozwojową formę działalności menadżerskiej jaką jest menadżer coach.

W drugiej części książki omówieniu uległy kwestie odnoszące się do kultury narodu w jakiej kadra menadżerska funkcjonuje, a zatem do podzielanych wspólnie najważniejszych norm, wartości, czy zwyczajów wyrażających się w codziennych zasadach, czy praktykach. Kultury, jaka obejmując zasięgiem m.in. cały wachlarz różnorodnych zachowań dotyczy również rangi i znaczenia statusu społecznego, czy zawodowego. Zatem całego spektrum naturalnych zachowań, jakie mają miejsce wewnątrz danego kraju, jak i przejawiają się w czasie spotkań z przedstawicielami innych państw. W wyniku takich wizyt, powstaje potrzeba umiejętności nawiązania relacji i współpracy, które mogą zaistnieć m.in. dzięki niezbędnej wiedzy z zakresu aprobowanych zachowań i wartości kultury narodowej biznesowego partnera. Niewątpliwie wzrost globalizacji, przyczynia się m.in. do wzmocnienia korelacji i integracji państw na różnorodnych płaszczyznach. Niemniej jednak elementy kulturowe, nawet te zewnętrznie ujednolicone, pozostawione bez wglądu w ich głębszą, wewnętrzną ważność dla danej kultury, mogą przyczynić się nie tylko do doznania szoku kulturowego przez osoby nieznające zasad panujących w obrębie obcego kraju, ale i zerwać całość relacji.

W rozdziale omówieniu uległ m.in. zastosowany podział kultur świata na model ceremonialny i nieceremonialny o odmiennym podejściu do stopnia zhierarchizowania. Następnie wymiar dystansu władzy, który określany jest jako stosunek społeczny do zjawiska nierówności między obywatelami poszczególnych państw oraz znaki i symbole władzy stosowane w różnych społeczeństwach i kulturach. Ponadto zaprezentowana została aktualizacja wyników badań autorki względem ujmowania rangi znaczenia statusu społecznego i zawodowego, przykładania wagi do kwestii okazywania szacunku, czy akceptowanej gamy rytuałów protokolarnych w środowisku biznesowym i zawodowym w Polsce. 

Założeniem autorów i celem nadrzędnym niniejszej książki jest nie tylko dostarczenie wiedzy, czy praktycznych wskazówek, ale i ukazanie powagi roli i znaczenia współczesnego menadżera, w tym potrzeby posiadania przez niego wielowymiarowej wiedzy, z uwzględnieniem aspektów i kompetencji międzykulturowych w zarządzaniu. W dzisiejszej turbulentnej rzeczywistości musi on nie tylko realizować plany strategiczne organizacji oraz politykę personalną, ale i dostrzegać potencjał oraz możliwości wykorzystania aktualnych narzędzi w celu doskonalenia kompetencji zarządzania i to nie tylko w wymiarze lokalnym, czy krajowym, ale i globalnym.

Ze wstępu autorów

Mirosław Betkowski

Malwina Zamojska-Król

 

Pliki do pobrania:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl